MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356577

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Renfällan, landskap från Vålådalen, Lappland, Inskriberad "Vålådalen / Renfällan" av konstnären på baksidan, olja på duk lagd på pannå, 22 x 32 cm

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (9 bud)
2291750
1 900
2291369
1 800
2291369
1 600
2290083
2290083
1 300

Slutpris SEK:
1 900
191 EUR, 217 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.