MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356576

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Från Lappland I, Fattmomakke, signerad och daterad ´Märtha Bolin-Clason f 1947 från Lappland I Fattmomakke´, på baksidan, olja på duk, 28 x 35 cm.

UTSTÄLLD:
Stockholm, De Ungas Salong, Märtha Bolin-Clason, 15 oktober-3 november 1966, nr. 28 ´Från Fattmomakke´

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (38 bud)
2294665
7 000
2294564
6 800
2294664
6 600
2294564
6 400
2294663
6 200

Slutpris SEK:
7 000
705 EUR, 801 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.