MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356575

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Interiör med Anna Bolin och barnbarn, olja på duk
35.2 x 27 cm

HISTORIK:
Anna Bolin, f. Gibson, var konstnärens moder
Utförd på Hästnäs, en gård belägen utanför Mariefred som innehades av Märtha Bolin-Clasons föräldrar

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (10 bud)
2292214
1 600
2291872
2292213
2291872
1 400
2292212
1 300

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.