MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356572

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Utsikt mot Eriksbergsparken, Stockholm
signerad och daterad "M. B-Clason 1943", olja på duk
61 x 46 cm.

HISTORIK:
Utsikten är troligtvis tagen från konstnärens bostad, Eriksbergsgatan 23. De karakteristiska lampstolparna finns fortfarande på plats, dock något omdirigerade.

Läs mer

Konst, Modernt måleri, Stockholmiana

Budhistorik (82 bud)
2294541
46 000
2294537
44 000
2294540
44 000
2294537
40 000
2294534
39 000

Slutpris SEK:
46 000
4 632 EUR, 5 262 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.