MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356564

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Kustlandskap vid Kåseberga, Skåne, signerad ´M B. CLASON´ och signerad och daterad ´Märtha Bolin-
Clason/Kåseberga Sept 1977/Kåseberga 77 I´, olja på duk, 60 x 73,5 cm

HISTORIK:
Kåseberga är ett fiskeläger beläget i Ystads kommun i Skåne. Några hundratal meter nordöst om om byn återfinns Ales stenar, Sveriges största skeppssättning.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (32 bud)
2293530
11 000
2293515
10 500
2293172
10 000
2293512
10 000
2293172
9 800

Slutpris SEK:
11 000
1 108 EUR, 1 258 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.