MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356561

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Landskap med telefonstolpar, olja på masonit, 38 x 46 cm.
Troligtvis utförd i Frankrike omkring 1923-25

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Vänstra del överkryssad, ristad mittparti

Rum 5

Budhistorik (35 bud)
2294525
4 200
2294696
4 200
2294525
2294694
3 800
2294525
3 600

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.