MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356560

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Hamnen i Hydra, Grekland, med kyrkogården ovanför, signerad ´M. B-CLASON´, olja på duk, 68,5 x 90 cm

UTSTÄLLD:
Stockholm, De Ungas Salong, Märtha Bolin-Clason, 15 oktober-3 november 1966, nr. 23 ´Hydra Hamnen´

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (20 bud)
2292824
3 200
2292763
2292809
2 800
2292763
2 600
2292655
2 400

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.