MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356558

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988); I gröngräset, olja på masonit, 38 x 46 cm.

HISTORIK:
Utförd före 1944
Två av konstnärens fyra barn, Martina och Gustaf. Utförd på Horn i början av 1940-talet. Horn, beläget vid Mälaren utanför Enhörna utanför Mariefred, var ett sommarställe som Märtha och Gustaf Clason hyrde av familjen Aminoff från 1941 till början av 1960-talet.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (17 bud)
2293484
10 500
2293447
10 000
2293447
8 600
2293342
8 400
2293184
8 200

Slutpris SEK:
10 500
1 057 EUR, 1 201 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.