MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356557

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Kyrkösund, regnrusk, signerad ´M. B. Clason´ och signerad och inskriberad ´Kyrksund Hersen Märtha Bolin Clason/"Kyrksund"("Regnrusk" (västkusten)´. på baksidan, olja på kartong, 45 x 37 cm.

UTSTÄLLD:
Stockholm, De Ungas Salong, Märtha Bolin-Clason, 15 oktober-3 november 1966, nr. 29 ´Kyrkösund, regnrusk´
Sundsvall, Njurunda, Kusten (Pelarsalen), Stockviksverken, Oljemålningar av Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr. 32 ´Kyrkösund, regnrusk´.
Norrköpings konstforum, Märtha Bolin-Clason, 31 januari- 18 februari 1968, nr. 30 ´Kyrkösund, regnrusk´
Kyrkösund, tidigare en fiskeby. är beläget i Klövedals socken i Tjörns kommun.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (69 bud)
2294549
23 000
2294559
22 000
2294549
21 000
2294545
20 000
2294533
19 500

Slutpris SEK:
23 000
2 316 EUR, 2 631 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.