MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356556

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Porträtt av Laila Mellgren Hildings, signerad och daterad ´M B Paris 1924´ och ´Laila Mellgren Hildings´, på baksidan, olja på pannå, fransk tillverkarstämpel
34x 26 cm.

HISTORIK:
Laila Mellgren torde varit verksam som journalist. 1925 skrev hon en artikel i Kvinnornas Tidning med titeln "I fransk miljö" i vilken hon upplyser om kvinnans situation i Frankrike.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (13 bud)
2292206
2294803
2292206
1 900
2294802
1 800
2292206
1 700

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.