MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356554

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Vår i vassen, signerad ´M. Bolin-Clason´, olja på duk, 46 x 33 cm

LITTERATUR:
Svenskt Konstnärslexikon, Vol. I, 1952, s. 214

UTSTÄLLD:
Tidaholm, Tidaholms Konstförening, Märtha Bolin-Clason.
Utställning, 17-21 mars 1948, nr. 28 "Tidig vår i vassen"
(Troligtvis) Stockholm, Liljevalchs Konsthall,Vårsalongen 1950, 11-26 februari 1950, nr. 68 ´Vassen´ Stockholm, Galerie Brinken, Måleri. Skulptur. Märtha Bolin-Clason,
Olle Blomberg, Erik Kjellman, 27 januari-11 februari 1951, nr. 9 "Vår i vassen"

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (41 bud)
2292665
8 000
2292663
7 800
2292660
7 600
2292659
7 400
2292654
7 200

Slutpris SEK:
8 000
806 EUR, 915 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.