MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356552

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988); Anne med taxen, signerad ´MB-C.´ och ´"anne med taxen"/Märtha Bolin-Clason f´, på baksidan, olja på pannå, 46 x 38 cm.

UTSTÄLLD:
Sundsvall, Njurunda, Kusten (Pelarsalen), Stockviksverken, Oljemålningar av Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr. 66 ´Ann med hunden´
Norrköpings Konstforum, Märtha Bolin-Clason, 31 januari- 18 februari 1968, nr. 56 ´Ann med hunden´

HISTORIK:
Anne Carlqvist, dotter till Gustaf Clasons syster Gunilla, gift Carlqvist. Hon är avporträtterad med bandage kring huvudet då hon hade genomgått en operation mot utstående öron.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (20 bud)
2292883
5 200
2292706
5 000
2292706
4 800
2292882
4 600
2292706
3 400

Slutpris SEK:
5 200
524 EUR, 595 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.