MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356551

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Öde träd med fjärilar; Inskriberad ´Öde träd med fjärilar´, på baksidan, olja på duk, 46 x 55 cm

HISTORIK:
Utförd på 1930-talet.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (41 bud)
2292948
15 500
2292921
15 000
2292946
14 500
2292921
14 000
2292944
13 500

Slutpris SEK:
15 500
1 561 EUR, 1 773 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.