MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356550

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988); Kust III (Fårö),
signerad och daterad ´M. B-C´, och signerad, daterad (1963) och betitlad på baksidan, olja på papp lagd på masonit 24 x 33 cm. Konstnären i förgrunden är troligtvis konstnärinnan själv

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (10 bud)
2292450
2292440
2292447
2292440
2292424
900

Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.