MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356549

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Lek, Ungskär, signerad och daterad ´M. B. Clason 60´, och signerad och betitlad på baksidan, olja på duk, 58 x 81,5 cm

HISTORIK:
Ungskär är beläget i Blekinge skärgård.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (25 bud)
2292419
5 200
2292437
5 000
2292419
4 800
2292434
4 600
2292419
4 400

Slutpris SEK:
5 200
524 EUR, 595 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.