MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356548

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Porträtt av Margareta Hedberg, signerad ´Märtha Bolin Clason / Margareta Hedberg´, på baksidan, olja på duk,
35 x 27 cm

HISTORIK:
Möjligtvis Ester Margaretha Gradin (1902.76) hustru till konstnären Conrad Magnus Hedberg (1898- 1964)

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (23 bud)
2293660
5 400
2288013
5 200
2293623
5 200
2288013
4 400
2293613
4 200

Slutpris SEK:
5 400
544 EUR, 618 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.