MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356546

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988); Kvinnoporträtt, signerad och daterad ´M. B. Clason - 3´ och otydligt inskriberad i blyerts på baksidan, olja på masonit, 39.5 x 30 cm.

HISTORIK:
Utförd 1923. Enligt konstnärens dotter, Lena von Platen, föreställer porträttet möjligtvis Kerstin Holm

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (36 bud)
2294681
4 200
2294691
2294681
3 800
2294688
3 600
2294681
3 400

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.