MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356545

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Martina, signerad och daterad ´M.B-C 1958-9´ och inskriberad ´Martine jan 1959´, på baksidan, olja på duk,
55,5 x 38,5 cm

UTSTÄLLD:
Sundsvall, Njurunda, Kusten (Pelarsalen), Stockviksverken, Oljemålningar av Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr. 65 ´Porträtt Martina´
Norrköping, Norrköpings konstforum, Märtha Bolin-Clason, 31 januari- 18 februari 1968, nr. 54 "Porträtt, Martina"
Martina, f. 1938, var yngsta dotter till Märtha Bolin-Clason. Hon grundade 1966 modekedjan Gul & Blå som hon drev tillsammans med sin make Lasse Knutsson. Hon är mor till den kända designern Filippa K (f. 1965).

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (29 bud)
2293435
13 500
2293434
13 000
2293431
12 500
2293427
12 000
2293429
11 500

Slutpris SEK:
13 500
1 359 EUR, 1 544 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.