MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356544

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988); Porträtt av konstnärinnan Birgit Hygrell (Västerås 1903-1972), signerad och daterad ´M. Bolin/-23´ och ´Porträtt av Birgit Hygrell Västerås M. Bolin f´, på baksidan, olja på duk, 41,2 x 33,5 cm

HISTORIK:
Birgit Hygrell studerade på Valand och konstakademien

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (28 bud)
2293690
2 600
2293691
2 600
2293690
2 400
2293682
2293688

Slutpris SEK:
2 600
262 EUR, 297 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.