MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356541

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Utanför Ateljén, Lerdala, signerad och daterad "M. B. CLASON 75 / 1975" samt signerad, daterad och betitlad "Lerdalen juli 1975 utanför ateljén (Logen ) = min ateljé", i blyerts på spännramen, olja på duk, 57,3 x 68,5 cm.

HISTORIK:
Lerdala, beläget i Västergötland, innehades av skulptören Brita Nehrman (1901-1978), studiekamrat med Märtha Bolin-Clason under akademietiden. Märtha Bolin-Clason hade där en ateljé

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (47 bud)
2294736
10 500
2292671
10 000
2294734
10 000
2292671
9 600
2294732
9 400

Slutpris SEK:
10 500
1 057 EUR, 1 201 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.