MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356539

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988); Svensk äng, signerad ´M. B.-Clason´ och signerad, betitlad och inskriberad "Horn 1956?", olja på duk, 32,5 x 61,5 cm

HISTORIK:
Horn, beläget vid Mälaren utanför Enhörna i närheten av Mariefred, var ett sommarställe som Märtha och Isac Gustaf Clason hyrde av familjen Aminoff från 1941 till början av 1960-talet.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (18 bud)
2293195
9 400
2293166
9 200
2293166
8 800
2292852
8 600
2292852
6 400

Slutpris SEK:
9 400
947 EUR, 1 075 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.