MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356537

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Portvaktens baby, Grekland, signerad ´M. B.-Clason´, olja på duk, 33 x 25 cm

UTSTÄLLD:
Stockholm, Liljevalchs Konsthall, Vårsalongen 1958, februari 1958 (enligt recension av Hans Eklund)

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (16 bud)
2292842
1 800
2292786
1 700
2292841
1 600
2292786
2292840
1 400

Slutpris SEK:
1 800
181 EUR, 206 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.