MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356535

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Taggtråd vid havet. Kivik, signerad och daterad ´M. B.Clason, 1952´ och signerad och daterad
´Märtha Bolin Clason/Taggtråd vid havet/Maggdehem Kivik Skåne 1952´, i blyerts på baksidan, olja på duk, 38,2 x 46,6 cm.

HISTORIK:
Motivet föreställer troligtvis ett skyttevärn från 1:a eller 2:a världskriget

UTSTÄLLD:
Eskilstuna, Eskilstuna Konstmuseum, Märtha Bolin-Clason, Tony Emilson, Folke Heybroek, 18 november-2 december 1956, nr. 20 ´Taggtråd vid havet´

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (29 bud)
2293273
7 200
2294228
7 000
2293273
6 800
2294226
6 600
2293273
6 400

Slutpris SEK:
7 200
725 EUR, 824 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.