MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356533

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Blå nät, signerad ´M. B. Clason´ och signerad ´Märtha Bolin Clason/Blå nät/västkusten´, på baksidan, olja på duk
47,2 x 55,6 cm.

UTSTÄLLD:
Eskilstuna, Eskilstuna Konstmuseum, Märtha Bolin-Clason, Tony Emilson, Folke Heybroek, 18 november-2 december 1956, nr. 16 ´Grå nät´
Stockholm, Ateljéutställning, Birger Jarlsgatan 60, Märtha Bolin-Clason, 11-27 oktober 1957, nr. 9 ´Blå nät´
Stockholm, De Ungas Salong, Märtha Bolin-Clason, 15 oktober-3 november 1966, nr. 14 ´Blå nät´
Sundsvall, Njurunda, Kusten (Pelarsalen), Stockviksverken, Oljemålningar av Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr. 23 ´Blå nät´
Norrköpings konstforum, Märtha Bolin-Clason, 31 januari- 18

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (32 bud)
2294624
16 500
2294673
16 000
2294624
15 500
2294649
15 000
2294624
14 500

Slutpris SEK:
16 500
1 662 EUR, 1 888 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.