MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356532

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988); Fiskafänget Joh 21:4, signerad ´M B-C´ och signerad ´Märtha Bolin Clason f / Joh 21:4 "Fiskafänget" / 1941?´, på baksidan, olja på duk, 37,4 x 41,4 cm.

UTSTÄLLD:
Stockholm, Lilla Galleriet, Märtha Bolin-Clason, 28 september-15 oktober, 1946, nr. 3 ´Fiskafänget Joh. 21:4´

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (19 bud)
2294189
3 400
2294178
3 200
2292010
2294177
2292010
2 800

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.