MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356531

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Liten sjö i bergen, signerad ´M. B-Clason´ och signerad och daterad ´Liten sjö i bergen/Märtha Bolin Clason f Kyrksund 1945´, olja på duk, 24,5 x 33,5 cm.

UTSTÄLLD:
Tidaholm, Tidaholms konstförening, Stora hotellet, Märtha Bolin-Clason, 17-21 mars 1948, nr. 72 ´Liten sjö i bergen´
Kyrkösund, tidigare en fiskeby. är beläget i Klövedals socken i Tjörns kommun.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (29 bud)
2294093
3 200
2294099
2294093
2 800
2294098
2 600
2294093
2 400

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.