MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356530

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Vy från balkong, Stockholm, olja på duk, 46x38,5 cm

HISTORIK:
Målad i konstnärens hem på Eriksbergsgatan 23 på Östermalm i Stockholm. Till vänster syns Timmermansordens tak

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Konst, Modernt måleri, Stockholmiana

Budhistorik (17 bud)
2294580
5 400
2294728
5 200
2294580
5 000
2294726
4 800
2294580
4 200

Slutpris SEK:
5 400
544 EUR, 618 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.