MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356529

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Ormbunkar, Inskriberad ´Medföljer SVENSK MARK´, på baksidan, olja på masonit, 43 x 20.5 cm

UTSTÄLLD:
Stockholm, Galerie Moderne, Märtha Bolin-Clason, 1-15 december 1937, förord av Otto G. Carlsund, nr. 82 ´Ormbunkar 1937´.
Falun, Falu konsthall, Märtha Bolin-Clason målningar, Britta Nehrman skulptur, 19 februari-1 mars 1939, nr. 65 ´Ormbunkar´.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (71 bud)
2292799
36 000
2292796
35 000
2292783
34 000
2292795
33 000
2292783
32 000

Slutpris SEK:
36 000
3 625 EUR, 4 118 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.