MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356527

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Kyrktornet i Klara, signerad ´M. B-Clason´, och signerad och daterad ´Märtha Bolin Clason Klara kyrktorn 1930´, på baksidan, olja på duk, 73,5 x 60,5 cm

UTSTÄLLD:
Göteborg, Olsons Konstsalong, Märtha Bolin-Clason utställning, 23 september- 12 oktober 1944, nr. 73 "Kyrktornet i Klara".

HISTORIK:
Utsikten är tagen från Märtha och Isac Gustaf Clasons första hem på Drottningatan.

Läs mer

Konst, Modernt måleri, Stockholmiana

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (46 bud)
2293299
18 000
2293310
18 000
2293299
17 000
2293307
16 500
2293299
16 000

Slutpris SEK:
18 000
1 813 EUR, 2 059 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.