MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356525

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Ask och vitsippor, Orrö, signerad ´från Orrö ask o vitsippor Märtha Bolin Clason f´, i blyerts på baksidan, olja på pannå, 32 x 41 cm

UTSTÄLLD:
Stockholm, Galerie Moderne, Märtha Bolin-Clason. Utställning, 1-15 december 1937, nr. 42 "Från Orrö / 1931"
Falun, Falu konsthall, Märtha Bolin-Clason målningar, Britta
Nehrman skulptur, 19 februari-1 mars 1939, nr. 33 ´Ask om våren´
Stockholm, Stockholms Polisdistrikt, nr. 16 ´Ask och vitsippor (från Orrö)´(utlånad av Hans Eklund)
Stockholm, Stockholms Stadsmuseum, Naiv konst, 1974

HISTORIK:
Orrön är belägen i Stockholms skärgård i Nämdö socken i Värmdö kommun i Södermanland väster om Bulleröns naturreservat. Märtha och Isac Gustaf Clason hyrde där ett sommarställe 1931-32.

PROVENIENS:
Dr. Hans Eklund (f. 1921), 1:e antikvarie vid Stadsmuseum: hans auktion, Stockholms Auktionsverk, Naiva visioner, 2007-01-23, auktionsnr 46, klubbat belopp 5 200 kr.

Läs mer

Budhistorik (69 bud)
2293569
52 000
2293497
50 000
2293497
48 000
2293567
46 000
2293497
44 000

Slutpris SEK:
52 000
5 236 EUR, 5 949 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.