MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356524

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Landskap med höstackar, Bretagne, signerad ´M. Bolin-Clason´ och daterad ´1925 Bretagne´, senare
påskrift ´Äng med höstackar´, på baksidan, olja på duk
32 x 40 cm.

UTSTÄLLD:
Stockholm, Galerie Moderne, Märtha Bolin-Clason, 1-15 december.
1937, förord av Otto G. Carlsund, nr. 27 ´Landskap med höstackar, Bretagne 1925´.
Falun, Falu konsthall, Märtha Bolin-Clason målningar, Britta Nehrman skulptur, 19 februari-1 mars 1939, nr. 24 ´Landskap med höstackar (Bretagne)´.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (46 bud)
2294816
12 000
2294825
12 000
2294816
11 500
2294820
11 000
2294816
10 500

Slutpris SEK:
12 000
1 208 EUR, 1 373 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.