MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356523

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Väg genom by, Bretagne, signerad ´M. Bolin-Clason´ och ´M. Bolin-Clason Bretagne´, i blyerts på baksidan, olja på pannå med fransk tillverkarstämpel, 23 x 33 cm.

HISTORIK:
Utförd 1923-25

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (31 bud)
2294162
7 600
2294161
7 400
2294154
7 200
2294147
7 000
2294151
7 000

Slutpris SEK:
7 600
765 EUR, 869 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.