MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356522

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Staketet (Grez-sur-Loing), signerad ´M. Bolin Clason´, olja på kartong med fransk tillverkarstämpel, 26 x 34 cm
Utförd 1924

UTSTÄLLD:
Stockholm, Galerie Moderne, Märtha Bolin-Clason, 1-15 december 1937, förord av Otto G. Carlsund, nr. 18 ´Staketet (Grez sur Loing) 1924´

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (23 bud)
2293168
2293165
3 800
2293163
3 600
2293156
3 400
2293160
3 400

Slutpris SEK:
403 EUR, 458 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.