MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356521

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Freiburg vid Basel; a tergo blyertsstudie till samma motiv,
signerad ´M B-C´ och ´Märtha Bolin-Clason Freiburg vid Basel 1925´, på baksidan, olja på pannå med fransk tillverkarstämpel, 21 x 27 cm.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (12 bud)
2294567
4 400
2294574
4 200
2294567
2294571
3 800
2294567
3 400

Slutpris SEK:
4 400
443 EUR, 503 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.