MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356520

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Park, signerad ´Märtha B. Clason´ och signerad och betitlad "Park" Horn (Mälaren)", på baksidan, olja på duk
54,5 x 73,5 cm

UTSTÄLLD:
Fagersta, Bergslagens konstföreningar, Bruksgården, Märtha Bolin-
Clason, Gustaf Höglund, Maj Norén, 13-16 oktober 1960

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (22 bud)
2292519
8 200
2292509
8 000
2292506
7 800
2292496
7 600
2292495
7 400

Slutpris SEK:
8 200
826 EUR, 938 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.