MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356518

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Narciss med löv, signerad och daterad ´M. Bolin 25´ och signerad och daterad ´Paris 1925 vid Belleni "narcisse med löv", på baksidan, olja på pannå, 33 x 23 cm;

HISTORIK:
Belleni syftar på rue Belloni där konstnärens ateljé var belägen

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (16 bud)
2294594
5 800
2294170
5 600
2294272
5 600
2294170
5 400
2294078
5 200

Slutpris SEK:
5 800
584 EUR, 664 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.