MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356516

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Fransk slottsträdgård, signerad ´M. Bolin Clason´, olja på duk, 24 x 32 cm.

UTSTÄLLD:
Stockholm, Galerie Moderne, Märtha Bolin-Clason, 1-15 december 1937, förord av Otto G. Carlsund, nr. 16 ´Fransk slottsträdgård 1924´
Falun, Falu konsthall, Märtha Bolin-Clason målningar, Britta Nehrman skulptur, 19 februari-1 mars 1939, nr. 14 ´Fransk slottsträdgård´.
Riksförbundet för Bildande konst 1949, utställning 70
Stockholm, Galerie Färg och Form, Riksförbundet för Bildande konst, Naiv tradition, maj 1963.
Stockholm, Stockholms Stadsmuseum, Naiv konst, 1974

HISTORIK:
Utförd under konstnärens vistelse i Frankrike 1923-25.

PROVENIENS:
Hans Eklund (f. 1921), 1:e antikvarie vid Stadsmuseum;
hans auktion, Stockholms Auktionsverk, Naiva visioner, 23 januari 2007, auktionsnummer 47, klubbat belopp 8 000 kr.

Läs mer

Budhistorik (46 bud)
2293811
27 000
2293802
26 000
2293784
25 000
2293777
24 000
2293777
23 000

Slutpris SEK:
27 000
2 719 EUR, 3 089 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.