MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356515

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Härbrä på Tånggården, signerad "M. Bolin-Clason" och signerad och betitlad "Tånggården Härbrä", på ramens baksida, olja på pannå, 23 x 10 cm.

HISTORIK:
Tånggården, belägen i Sjurberg utanför Rättvik. Inköptes av konstnärens svärfar, arkitekt Isac Gustaf Clason (1856-1930), som lät omgestalta gården i nationalromantisk stil. Han gästades av en rad betydelsefulla arkitekter, vilka alla hyllade Dalarna som arkitektoniskt ideal. Bland dessa märks Ferdinand Boberg, Ivar Tengbom och Axel Einar Hjort. Sedan 1986 är Tånggården byggnadsminnesmärkt.

UTSTÄLLD:
Falun, Falu konsthall, Märtha Bolin-Clason målningar, Britta Nehrman skulptur, 19 februari-1 mars 1939, nr. 69 ´Tånggården I"

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (24 bud)
2293875
2293874
2293867
1 900
2293863
1 800
2293850
1 700

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.