MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356513

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Fotogenlampan, Inskriberad ´Från rue Belloni 8´´, av konstnären på masonitens framsida, olja på duk lagd på masonit, 30 x 27 cm

UTSTÄLLD:
Stockholm, Svensk-Franska Konstgalleriet, Utställning. Målning och skulptur av svenska konstnärer, 2 december-12 januari 1941, nr. 35 "Fotogenlampan"

HISTORIK:
Utförd i Paris omkring 1924-25

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (41 bud)
2293334
11 000
2293332
10 500
2293314
10 000
2293319
9 800
2293314
9 600

Slutpris SEK:
11 000
1 108 EUR, 1 258 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.