MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356511

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Från rysk restaurang; a tergo Blomsterstilleben, signerad och daterad ´M. Bolin Clason 1925´ samt signerad a tergo, olja på pannå, 32 x 41 cm

UTSTÄLLD:
Stockholm, Galerie Moderne, Märtha Bolin-Clason, 1-15 december 1937, förord av Otto G. Carlsund, nr. 26 ´Från rysk restaurang / Blommor´
Falun, Falu konsthall, Märtha Bolin-Clason målningar, Britta Nehrman skulptur, 19 februari-1 mars 1939, nr. 23 ´Från rysk restaurang / Blommor´

HISTORIK:
Utförd i Paris

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (28 bud)
2293641
21 000
2293469
20 000
2293632
20 000
2293469
18 000
2293626
17 500

Slutpris SEK:
21 000
2 115 EUR, 2 402 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.