MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356510

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Kanslihuset från Akademien, signerad ´Kanslihuset från Akademien´ och ´M. Bolin. c 23´, på baksidan, olja på duk lagd på plywood, 22 x 28 cm.
Utförd 1923

UTSTÄLLD:
Stockholm, Galerie Moderne, Märtha Bolin-Clason, 1-15 december 1937, förord av Otto G. Carlsund, nr. 5 ´Gamla kanslihuset 1923´.
Falun, Falu konsthall, Märtha Bolin-Clason målningar, Britta Nehrman skulptur, 19 februari-1 mars 1939, nr. 5 ´Gamla kanslihuset, Stockholm 1923´

HISTORIK:
Bilden är målad från Konstakademiens tak

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Konst, Modernt måleri, Stockholmiana

Budhistorik (40 bud)
2294462
11 500
2294460
11 000
2294454
10 500
2294447
10 000
2294453
10 000

Slutpris SEK:
11 500
1 158 EUR, 1 316 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.