MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356509

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Från Långholmssundet, Stockholm, signerad ´M Bolin från Långholmssundet, Akademien 1921´ och ´M B Clason 1921´, på baksidan, olja på duk, 30 x 39 cm

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Konst, Modernt måleri, Stockholmiana

Budhistorik (24 bud)
2293129
6 200
2290439
6 000
2293127
6 000
2290439
5 600
2293125
5 400

Slutpris SEK:
6 200
624 EUR, 709 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.