MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356508

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
X-et målar, Paris, Betitlad "X-et målar Paris", i blyerts på baksidan, olja på masonit, ca 33 x 55 cm.

HISTORIK:
Sven "X-et" Erixson (1899-1970) tillhörde Märtha Bolins
umgängeskrets i Paris. Han vistades där 1924.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (12 bud)
2293581
3 800
2293565
3 600
2293565
3 200
2292865
2293470

Slutpris SEK:
3 800
383 EUR, 435 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.