MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356506

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
"Frid"/ Gumma i dörren, signerad och daterad "M. Bolin-Clason 60" och signerad och betitlad "Märtha Bolin-Clason / "Frid" Gumma i dörren", i blyerts på
spännramen, olja på duk lagd på pannå, 57 x 74,5 cm

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (9 bud)
2292777
3 600
2292534
3 400
2292769
3 400
2292534
3 200
2291962

Slutpris SEK:
3 600
363 EUR, 412 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.