MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356505

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Två stolar, signerad "M. Bolin-Clason" och signerad och betitlad "Kåseberga 2 stolar / M. Bolin-Clason", i blyerts på spännramen, olja på duk, 60 x 73.5 cm

HISTORIK:
Kåseberga är ett fiskeläger beläget i Ystads kommun i Skåne. Några hundratal meter nordöst om om byn återfinns Ales stenar, Sveriges största skeppssättning.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (31 bud)
2293014
9 200
2293008
9 000
2293012
9 000
2293008
8 800
2293011
8 600

Slutpris SEK:
9 200
926 EUR, 1 052 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.