MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356504

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Christinas trädgård, Spanien, signerad och daterad "M. Bolin-Clason 68" och signerad och betitlad
"Christina trädgård II, Spanien / Märtha Bolin-Clason", i blyerts på en etikett spännramen, olja på duk, 60 x 81cm.

UTSTÄLLD:
Stockholm, De Ungas Salong, Märtha Bolin-Clason, 20 september-8 october 1969 under Från Galizien, nr. 18 ´Christinas trädgård I´

HISTORIK:
Christina Liljestierna, konstnärens systerdotter, vars mamma var gift Liljestierna. Christina var verksam som journalist, gift med en fransman och bodde i norra Spanien vid atlantkusten.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (32 bud)
2294789
12 000
2294794
11 500
2294789
11 000
2294774
10 500
2294629
10 000

Slutpris SEK:
12 000
1 208 EUR, 1 373 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.