MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356503

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Den blå stolen, signerad "MBC" och signerad och betitlad "Märtha Bolin-Clason / Trädgård Gotland", i blyerts på spännramen, olja på duk, 50 x 65 cm;

HISTORIK:
Målad i hennes dotter Lenas och hennes man Lennart Larssons trädgård på deras sommarställe utanför Vamlingbo kyrkby på södra Gotland

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (43 bud)
2294016
9 400
2294015
9 200
2293994
9 000
2294002
9 000
2293994
8 800

Slutpris SEK:
9 400
947 EUR, 1 075 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.