MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356502

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
I skulpturateljén, signerad och daterad "M. B-Clason 1975" " och signerad, daterad och betitlad "I skulpturateljén / Märtha Bolin-Clason / Lerdala 1975", i blyerts på spännramen, olja på duk, 62,5 x 45 cm

HISTORIK:
Lerdala, beläget i Västergötland, innehades av skulptören Brita Nehrman, studiekamrat med Märtha Bolin-Clason under akademietiden.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (23 bud)
2293455
10 500
2293205
10 000
2293205
9 800
2293452
9 600
2293205
9 400

Slutpris SEK:
10 500
1 057 EUR, 1 201 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.