MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356501

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Självporträtt, signerad ´Bolin´ och inskriberad och daterad ´Sökning till Akademien självporträtt 1920´, av konstnären på baksidan, olja på duk, 32,5 x 32 cm.
Originalram

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (41 bud)
2293833
21 000
2293752
20 000
2293752
17 500
2293781
17 000
2293752
15 500

Slutpris SEK:
21 000
2 115 EUR, 2 402 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.