MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356500

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Kungliga Dramaten och orchidé, signerad "i Nov. M. B. Clason." olja på duk, 50 x 60 cm.

HISTORIK:
Utförd 1943. Målad från konstnärens ateljé på Nybrokajen 17, ett rum hon hyrde av konstnären och författaren Bo Beskow (1906-1989).

PROVENIENS:
Skådespelaren Uno Henning (1895-1970)

LITTERATUR:
Svenskt Konstnärslexikon, Vol. I, 1952, s. 214
G. von platen i Aftontidningen, 25 januari 1944 (recension av utställningen på Galerie Moderne 1944)
N. Palmgren i Aftonbladet, 28 januari 1944 (recension av utställningen på Galerie Moderne 1944)
S. Lindström i Dagsposten, 29 januari 1944 (recension av utställningen på Galerie Moderne 1944)

UTSTÄLLD:
Stockholm, Galerie Moderne, Märtha Bolin-Classon, 22 januari-6 februari 1944 (enligt recension).
Njurunda, Njurundas Konstförening, Stockviksverken, Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr. 14 "Dramaten och orchidé".
Norrköping, Norrköpings Konstförening, Märtha Bolin-Clason, öppnade 31 januari 1968, n. 12 "Dramaten
och orchidé".

Läs mer

Konst, Modernt måleri, Stockholmiana

Budhistorik (59 bud)
2294268
42 000
2293492
40 000
2294266
40 000
2293492
39 000
2294263
38 000

Slutpris SEK:
42 000
4 229 EUR, 4 805 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.